Férgek epilepsziája
Horváth Balázs, általános orvos A hólyagférgesség vagy echinococcosis Magyarországon talán a legnagyobb problémát okozó féregfertőzés. Kórokozója leggyakrabban az Echinococcus granulosus, mely mm hosszú, főként kutyákban él, illetve juhok játszhatnak még szerepet a férgek életciklusában.
Hirdetés A bélféreg lenyelt petékkel terjedhet emberre.
A petékből a vékonybélben kikelnek a lárvák, melyek a bélfalat átfúrva vándorolnak, és rendszerint a májban vagy a tüdőben ritkábban csontokban és az agyban telepednek férgek epilepsziája.
Itt folyadékot tartalmazó, vastag falú tok ciszta képződik körülöttük. Hólyagféreg Forrás A ciszták ritkán nőnek akkorára, hogy önmagukban tüneteket okozzanak. A tüdőben levő ciszta tünete néha véres köpet, az agyi ciszta fejfájást, epilepsziát, idegbénulásokat okozhat.
Az igazi veszélyt az jelenti, ha a ciszta fala megreped, és így a hólyagféreg cisztájában található testidegen fehérjék hirtelen és nagy mennyiségben érintkezésbe kerülnek a gazdaszervezet immunrendszerével. Ez egy életveszélyes, allergia-szerű reakciót anafilaxiás sokkot okozhat.
A kórismét vérvétel után a vérszérumból végzett vizsgálattal komplementkötési reakció állapítják meg. A férgesség kezelésben a ciszták sebészi eltávolítására kell törekedni, amennyiben ez nem lehetséges, mebendazolt szoktak adni.
A téma cikkei.